Přihlášení

tematicky obrazek

Dotkněte se efektivity

shutterstock_113243728_web

Když mobilní pracovníci volají svým kolegům do firmy, aby jim zjistili něco z informačního systému, není to ani moderní přístup, ani ideální stav. Stejně tak není možné předávání důležitých informací ústně nebo v e-mailech, se zpožděním či v nejhorším případě vůbec.

 

Jak se v organizacích rozmáhá používání chytrých mobilních telefonů a tabletů pro specifické a jednoduché úkoly, zvyšují se s jejich penetrací i možnosti uplatnění v rámci komplexních obchodních procesů, kde dosud bylo možné využívat pouze stolní počítače či notebooky. Ty sice nabízejí širší možnosti využití, ale zároveň nejsou příliš praktické pro pracovníky, kteří jsou hodně v pohybu.

 

Bez ohledu na obor podnikání se dnes většina klíčových podnikových procesů řídí prostřednictvím komplexních podnikových informačních systémů ERP. S nimi pracuje skupina intenzivních uživatelů, kteří se starají o chod vybraných procesů, například ekonomika, personalistika, sklad, obchod, výroba či logistika. Ti jej plní značným množstvím dat, jež se pak dále zpracovávají v nejrůznějších manažerských a BI reportech, sloužících vedení společnosti k vyšší informovanosti a fundovanému rozhodování. Každý zaměstnanec má na starosti jiné úkoly a také jiný pracovní režim – někdo stráví celý den v kanceláři na židli, někdo naopak do sídla společnosti dorazí jen jednou týdně na poradu a jinak se pohybuje mezi klienty či projekty. Snažím se naznačit, že každý pracovník má své individuální potřeby z hlediska přístupu k informacím a zapojení do klíčových podnikových procesů. Někdo potřebuje k práci balíček vizitek a kravatu, někdo ještěrku, další služební auto (to vám bude tvrdit skoro každý) či kladivo a většina nějaký počítač a přístup do informačního systému. Existuje přitom velká skupina pro firmu důležitých lidí, kteří nemusí mít stolní počítač, někteří by dokonce nemuseli mít ani notebook. Řeč je především o servisních technicích, obchodnících a do určité míry i managementu. Pokud jim rozdáte dotykové tablety či mobily, kde budou moci udělat všechny či drtivou většinu úkonů, které potřebují, zvýšíte tím jejich výkonnost, efektivitu i spokojenost.

 

Obchodní manažer si tak snadno zjistí ze systému aktuální informace o konkrétním klientovi a rovnou může zadat novou objednávku a třeba i stanovit termíny výroby, naskladnění zboží či distribuce.

 

Servisní technik si zjistí historii servisních zásahů, úroveň technické podpory a zadá provedené úkony a použité náhradní díly. Pracovník na projektu reportuje svoje výsledky, zjišťuje stav vývoje v rámci projektu, jeho plnění, plán na nejbližší období a mnoho dalšího.

Manažer má možnost si na cestě vytáhnout ze systému platební morálku obchodního partnera, důležité dokumenty včetně smluv, údaje o probíhajících či připravovaných zakázkách a podobně. Je k tomu ovšem potřeba mít přímou podporu v rámci informačního systému ERP – buď přes internetový prohlížeč, nebo lépe a elegantněji přes vlastní aplikaci pro tři nejrozšířenější platformy -Android, Apple iOS a Windows Mobile. Aplikaci lze mnohem lépe ušít na míru konkrétní platformě, a pokud je tak naprogramovaná, umí také fungovat v off-line režimu, bez připojení k internetu. Což se hodí v oblastech s horším signálem nebo v zahraničí, než dojde ke zrušení roamingu. Pracovník tak má u sebe lokálně k dispozici data z poslední synchronizace s informačním systémem a k oboustrannému přenosu nových dojde při prvním přechodu do on-line režimu. Mobilní pracovníci dnes předávají důležité informace do centrály telefonicky, e-mailem, v podobě zápisů či osobně po návratu. Žádný z těchto způsobů není příliš efektivní, sami si domyslíte spoustu rizik spojených se ztrátou důležitých informací a problémy s jejich zahrnutím do interních systémů a firemního know-how. V nejlepším případě vznikají takové informace za pochodu v notebooku, odkud jsou následně dávkově přidávány do informačního systému (v lepším případě) nebo do úložiště dat či do e-mailů konkrétních osob (v horších případech).

 

Přenos informací druhým směrem, z firmy k pracovníkům v pohybu, je ještě horší. Když něco potřebují, tak hned nemohou čekat, až budou mít možnost se připojit, a tak nejčastěji volají kolegům do centrály a operace, která by mohla jednomu člověku se správným vybavením trvat pár chvil, trvá dvěma lidem několikanásobně déle.

 

Autorem článku je Ing. Vladimír Králíček, generální ředitel společnosti J. K. R.

Článek vyšel  dne 26.6.2014   v časopise CIO Business World    str. 34   

 Kontakty

Centrála

Žižkova 708, 261 01 Příbram II
Telefon: +420 318 40 20 10
Hotline: +420 318 40 20 20
Email: info@byznys.eu

Pobočka Brno

Rostislavovo náměstí 2936/12, 612 00 Brno
Telefon: +420 547 212 758
GSM: +420 603 869 871
Email: brno@byznys.eu

Pobočka Teplice

Buzulucká 426, 415 03 Teplice
Telefon: +420 417 536 463
GSM: +420 605 352 261
Email: teplice@byznys.eutlacitko2