Přihlášení

tematicky obrazek

Informační systémy s mobily a tablety

Mobilní řešení_101002339_web_small

Málokdo si dnes dokáže představit život bez mobilního telefonu, počítače, připojení k internetu a elektronických informací. Doba si žádá, abychom byli neustále ve střehu a reagovali na změny, které mohou přinést zisk či ztrátu.

 

Čas na rozhodování se neustále zkracuje a pracovníci v terénu potřebují mít důležité informace a data okamžitě k ruce. Doby, kdy jsme vídali obchodní zástupce obtěžkané rozměrnými taškami (nacpanými notebooky, katalogy, reklamními materiály a protokoly), jsou pomalu minulostí.

Není tedy překvapením, když obchodní manažer při příjezdu k zákazníkovi má na svém tabletu či mobilním telefonu k dispozici aktuální informace o platební solventnosti zákazníka, jeho posledních objednávkách, jeho smluvních cenách a digitální katalog s obrázky v HD rozlišení, který už se dávno nevyplácí tisknout, jelikož se mění každé dva měsíce. A tak dříve, než asistentka položí kávu na stůl, je možné probrat detaily neuzavřených pohledávek, poslední zápis ze schůzky, spokojenost zákazníka a cenově výhodné zboží.

 

Pro pracovníky v terénu

 

Domluvit objednávku se zákazníkem hned při jeho návštěvě je ideální obchodní počin. Pokud se již váš zástupce k zákazníkovi probojuje, má zřejmě největší příležitost ukázat přednosti nového produktu či ad-hoc reagovat na jeho dotazy a vše pěkně graficky prezentovat. Dojdeli ke vzájemné dohodě, obchodník je schopen ihned zaslat objednávku z mobilního zařízení do informačního systému a ta se může začít okamžitě expedovat. Obchodníci i manažeři požadují mobilní aplikace s mapovým napojením na adresář zákazníků z informačního systému pro rychlou navigaci k jejich sídlu nebo zobrazení nejbližších zákazníků v okruhu pár kilometrů od místa, kde se pohybují.

Vývoj mobilních aplikací jde stále kupředu a to, co bylo před dvěma roky téměř nemožné, je dnes již standardem. Mobilní zařízení sice nedosahují (celkem logicky) výkonu klasických počítačů, avšak pro rychlé pořizování rozumného množství dat a operativní informovanost jsou ideálními pomocníky zejména pro pracovníky v terénu. Díky tomu není nutné pak složitě a pracně přepisovat do informačních systémů třeba zápisy ze schůzek či nově pořízené objednávky.

 

Režim off-line jako výhoda

 

Dnešní správná nativní mobilní aplikace umí pracovat v off -line režimu, takže není nutné být neustále připojen k internetu, jako tomu je u webových aplikací. Pracovník tedy není nijak omezen kvalitou internetového připojení a může pracovat s aplikací na plný výkon. Data se mezi mobilním zařízením a informačním systémem zákazníka synchronizují většinou ráno před odjezdem k zákazníkům. Není problém synchronizovat data dle potřeby několikrát denně či až u konkrétního zákazníka. Odeslání pořízených dat nebo synchronizace se systémem bývá otázkou několika vteřin.

Mobilní aplikace nemusí být určeny pouze pro manažery a obchodní zástupce. Velmi dobře je mohou využívat např. servisní technici, kteří provádějí ihned u zákazníka pomocí svého mobilního telefonu fotodokumentaci poškozeného výrobku, zapisují do reklamačního protokolu nebo si zjišťují jeho technickou specifi kaci.

Mobilní zařízení umí načítat čárové i QR kódy, nebo dokonce NFC čipy. Servisní technik nemusí konkrétní zařízení složitě vyhledávat, stačí přiložit telefon a má okamžitě k dispozici kompletní informace k danému výrobku, včetně jeho provedených oprav.

Mobilní technologie, to nejsou jen tablety nebo telefony. Představte si aplikaci pro reklamní nebo informativní panely v obchodních centrech, které mohou čerpat z vašeho informačního systému. Prodejní sloupy na veřejných místech, jež každé ráno můžete on-line naplňovat čerstvými nabídkami nebo dělat široké průzkumy. Velmi populární bývají i aplikace pro zobrazování stavu výrobního nebo zakázkového procesu. Důležitá čísla spojená s výrobou mají tak všichni pracovníci na očích a mohou agilně reagovat na celý proces.

Zajímavým počinem jsou mobilní aplikace pro skenování dokumentů. Díky tomu je možné zaslat naskenovaný dokument třeba mobilním telefonem přímo do informačního systému a okamžitě vystavit fakturu a výrazně tak podpořit svoje cashfl ow. Není nutné čekat, až pracovník, který se pohybuje dlouhodobě v cizině, pošle dokumenty poštou nebo mailem. V telefonu vybere konkrétní objednávku či jiný doklad a fotografi i nebo naskenovaný dokumentu k němu přiloží. Ta se následně přenese do DMS informačního systému a funguje i jako záloha v případě, že by došlo ke zničení nebo ztrátě.

 

Autorem je Daniel Novák, ředitel technologického vývoje ve společnosti   J. K. R.

článek vyšel dne 18.9.2014   v časopisu Reflex , str. 06 , Extra – IT pro lepší budoucnost

 Kontakty

Centrála

Žižkova 708, 261 01 Příbram II
Telefon: +420 318 40 20 10
Hotline: +420 318 40 20 20
Email: info@byznys.eu

Pobočka Brno

Rostislavovo náměstí 2936/12, 612 00 Brno
Telefon: +420 547 212 758
GSM: +420 603 869 871
Email: brno@byznys.eu

Pobočka Teplice

Buzulucká 426, 415 03 Teplice
Telefon: +420 417 536 463
GSM: +420 605 352 261
Email: teplice@byznys.eutlacitko2