Přihlášení

tematicky obrazek

Letošní trendy v podnikových systémech

JKR_11584176_web

Rok 2014 se v oblasti podnikových informačních systémů ERP ponese ve znamení několika výrazných trendů. Zvýšená pozornost se bude věnovat například technologické vyspělosti ERP platformy, uživatelské přívětivosti a mobilitě. Ukáže se také, jak je to s propojením ERP a sociálních sítí.

V letošním roce bude pokračovat nárůst popularity dvouvrstvé ERP strategie a ani rok 2014 se nejspíš neobejde bez problémů v nasazování ERP projektů a nevyřeší se ani nedostatek kvalitních a zkušených ERP konzultantů.

 

Mobilita patří mezi výrazné trendy, které ovlivní celou oblast podnikových informačních systémů. Tlak přichází především ze strany uživatelů. Firmy jsou už dostatečně saturovány chytrými mobilními telefony na platformách iOS, Android či Windows a chtějí je více využít i v podnikových procesech. Uživatelé vyžadují přístup k informacím v reálném čase, ideálně v interaktivní formě a odpovídajícím grafickém provedení. Od letoška už nepůjde jen o reporty a dashboardy, ale také o vykonávání klíčových podnikových procesů.

 

Nové trendy v oblasti počítačů a spotřební elektroniky, jako jsou smartphony a dotykové displeje s vysokým rozlišením, proměňují i způsob, jakým uživatelé ovládají podnikové aplikace. Do centra pozornosti se výrazně dostávají pojmy jako uživatelské rozhraní (UI, User Interface) a uživatelská přívětivost (UX, User Experience). V souhrnu jde v ERP systémech o podobně výrazný předěl jako přechod z DOS na Windows.

Kdo z dodavatelů to uchopí správně, přispěje k vyšší produktivitě, komfortu a spokojenosti svých uživatelů.

 

ERP a sociální sítě

 

Rozvoj ERP systémů postavených na technologiích minulého desetiletí, nebo v řadě případů dokonce na technologiích minulého tisíciletí, začne letos narážet na nejrůznější limity.

 

V uplynulých letech se totiž požadavky zákazníků na ERP software rozšířily tak, že s nimi původní návrháři a tvůrci stěží mohli počítat. A nelze donekonečna lepit nové technologie a funkce na zastaralé jádro systému.

 

ERP technologie pro cloud jsou v podstatě připravené, ale řada praktických otázek, například v oblasti práva, obchodních vztahů či disaster recovery zůstává. Především však zatím na cloud nejsou připraveni zákazníci. Ani letošek se skutečným rokem ERP v cloudu, alespoň v české kotlině, zatím nestane.

 

Letos se také ukáže, zda nejrůznější sociální funkce, přidávané s velkými ovacemi do nejrůznějších ERP řešení, mají nějaký reálný přínos například pro pracovníky péče o zákazníky a obchodní analytiky, či zda šlo jen o módní vábničku. Hlavním cílem mělo být větší porozumění koncovému zákazníkovi a více osobní interakce. Je však také otázkou, zda o to vůbec zákazníci v dnešní době ve světle kauzy NSA/Snowden vůbec stojí.

 

Neúměrný tlak na cenu

 

U firem s nadnárodní strukturou i nadále bude pokračovat příklon k dvouvrstvé ERP strategii – mít jeden primární systém pro centrálu a umožnit pobočkám používat řešení, které bude více vyhovovat jejich potřebám, bude lépe lokalizované s místní podporou, umožní rychlé nasazování moderních funkcí a bude výhodnější i z cenového hlediska. To je obrácený trend v porovnání se situací před deseti až dvaceti lety, kdy se lokální systémy nahrazovaly.

 

Se zvyšujícím se povědomím na trhu, vyšší informovaností zákazníků a zkušenostmi z jiných projektů či jiných zaměstnání výrazně roste odborná úroveň na straně zákazníků při výběru ERP řešení. Někdy i tak, že převyšuje znalosti obchodníků ERP dodavatelů. Stěží už letos narazíte na firmu, která by byla v oblasti ERP zcela nepolíbená. Tlak na nízkou cenu podnikového informačního systému ze strany zákazníků dosáhl v ČR již vloni svého vrcholu. Zákazníci si neuvědomují, že za kvalitní software a konzultanty musí zaplatit odpovídající cenu, pokud chtějí, aby z nasazení ERP řešení vytěžili maximum. ERP dodavatelé byli vloni celkovým stavem ekonomiky dotlačeni do pozice, ze které už nemají kam couvnout, aniž by ohrozili kvalitu služeb a své dobré jméno.

 

Zatímco v řadě oblastí je nadbytek lidí, v oblasti ERP je zkušených konzultantů s mnohaletou úspěšnou praxí a se znalostí informačních systémů, podnikových procesů a technologií trvale nedostatek. Proto se vyplatí při výběru ERP řešení vyžadovat nejen reference za firmu, ale i za jednotlivé konzultanty, kteří budou systém nasazovat. Větší šance na úspěch budete mít s někým, kdo pracuje u firmy třeba i deset let a má za sebou desítky projektů, než s někým, kdo je každé dva roky jinde a má za sebou hrstku projektů.

 

Neúspěšné projekty nasazení ERP systémy se na trhu budou objevovat i letos. Implementace mohou být tak komplexní a rizikové, že tomu zákazníci musí věnovat zvýšené úsilí, aby uspěli. Nelze se ve všem spolehnout na dodavatele, protože bez plné kooperace uživatelů a dostatečné podpory ze strany managementu to sami nezvládnou. Zodpovědnost za úspěch ERP projektu nakonec padá na hlavu CIO, CFO a ERP projektového manažera. Obzvlášť poučné je dohledat si v internetovém vyhledávači neúspěšné projekty velkých nadnárodních dodavatelů, popřípadě i dodavatelů, o kterých uvažujete.

 

Článek vyšel 17.2. 2014 v časopisu   Computer,  str. 134
Autorem je  Vladimír Králíček,  generální ředitel společnosti J. K. R.

 

 

 

 Kontakty

Centrála

Žižkova 708, 261 01 Příbram II
Telefon: +420 318 40 20 10
Hotline: +420 318 40 20 20
Email: info@byznys.eu

Pobočka Brno

Rostislavovo náměstí 2936/12, 612 00 Brno
Telefon: +420 547 212 758
GSM: +420 603 869 871
Email: brno@byznys.eu

Pobočka Teplice

Buzulucká 426, 415 03 Teplice
Telefon: +420 417 536 463
GSM: +420 605 352 261
Email: teplice@byznys.eutlacitko2